At modtage

Fyldt til mere fyldt end du kender

Jeg elsker det. Her stod de med et problem – lige til det meget pinlige – og så svarer Jesus med et mirakel!

“Jesus sagde til dem: ‘Fyld karrene med vand.’ Og de fyldte dem helt op” (Joh 2,7).

Du kender historien. Og tag den nu ind i dit liv – når Jesus giver noget – så fylder han op! Ikke småligt. Men til kanten!

Så når han kalder dig til noget – så gør det – fuldt ud! Med al din energi! Lige til kanten! Ja, gør din del: Fuldt ud!

Det guddommelige mirakel med menneskers samarbejde kom en fylde, der var helt uventet, ukendt, anderledes:

“Man sætter ellers den gode vin frem først, og når folk har drukket godt, så den ringere. Du har gemt den gode vin til nu” (vers 10).

Ja, hvad Gud gør af godt i dag, er samtidig et løfte om noget endnu bedre i morgen.

Mer af Gud er lig bedre! At kende ham bedre er at kende hans kærlighed bedre, at have mere tillid til ham, flere erfaringer, dybere fred.

Fuldt ud!

Gå ikke med mindre.

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *