At være sammen med ham

Jesus spørger dig: Hvad søger du?

Det var den spæde begyndelse for Jesus’ offentlige fremtræden. Indtil nu var det mest hans forløber – Johannes Døber – som havde talt. Men han var også fyldt af Guds Ånd, og ordene gjorde indtryk på mennesker.

Johannes Døberen havde døbt Jesus: “Se, dér er Guds lam” (Joh 1,29), havde han sagt.

Og “næste dag stod Johannes der igen med to af sine disciple. Han ser Jesus komme gående og siger: ‘Se, dér er Guds lam’ ” (vers 35-36).

Det gjorde indtryk på de to disciple, og de fulgte efter Jesus.

“Jesus vendte sig om og så, at de fulgte efter ham, og han siger til dem: ‘Hvad søger I?’ “ (vers 38, Seidelin).

Og herfra rækker spørgsmålet ud til dig: Hvad søger du?

Jesus er interesseret i de behov, du mærker indeni. Han har omsorg for den smerte, du bærer på. Han vil gerne give dig glæde i stedet for sorg og fred i stedet for uro. Han vil lede dig til vished og afklaring i stedet for vildrede. Han vil elske dig, og du kan finde hvile.

Hvad end du søger – så har han det! Også i en bedre udgave end du kan forestille sig. Og mærkelig nok kan dette sidste godt give knas i maskineriet. Selvom mange har gjort det før dig – så bliv ikke skuffet og gå ikke væk – hvis hans måder er anderledes end det, du havde forestillet dig. Men bliv hos ham – for han er den, der i virkeligheden kan give dig det, som du inderst inde længes allermest efter.

Hvad søger du? Han vil gerne lytte. Han vil gerne møde dig lige præcis der, hvor du er. Lige nu.

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *