At være sammen med ham

Gud forvandler nederlaget til en taktisk fordel

Ja, det er vildt!

Og da jeg læste ordene i mit studiehæfte til Josvas Bog, måtte jeg skrive det ind i min bibel over Josva kapitel 8: Gud forvandler Israels nederlag til en taktisk fordel. Vildt!

Historien er, at Israel allerede havde tabt et slag mod Aj, på grund af nogle af israelitternes troløshed. Det havde de nu gjort op sammen med Gud, og Aj skulle indtages – i andet forsøg. Israelitterne skulle gøre det samme som sidst – få krigere skulle gå til angreb – og når så Ajs krigere i overmod ville komme ud mod dem, skulle et baghold indtage byen.

Men samtidig skulle de ikke være i tvivl om, at det ikke var deres taktiske greb, der vandt sejren, man at: “Herren jeres Gud vil give den i jeres hånd” (Jos 8,7).

Hvad Herren giver – det er værd at få! Det er værd at gå efter! Det er værd at leve for!

Og tænk – nederlag i dit og mit liv, kan Gud forvandle til taktiske fordele! Vildt! Ligefrem fordele!!! Ikke nok med, at nederlag ikke gør ondt eller skader os mere – men at de ligefrem kan blive til fordele. Gud gør bare MERE!

Nemlig, Gud gør!

Når ting forvandles til bedre i vores liv, skyldes det ikke vores kløgt eller taktik – men Gud som giver og velsigner, og som inspirerer os til, hvad vi skal gøre.

Stop aldrig fortvivlet op ved ulemper og umuligheder, nederlag eller manglende evne. Gud kan og vil forvandle, når du går med ham!

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *